Historia obrazu (o wymiarach 75 szerokości i 112 cm długości) który ma około 500 lat, związana jest na początku z pierwszą kaplicą która była wybudowana około 1511 roku. Na temat istnienia tej kaplicy możemy dowiedzieć się z opisu parafii w Kazimierzu z 1810r. napisanego przez ks. Szymona Kowalskiego.
Dokładna historia przybycia tego obrazu do Srebrnej nie jest historycznie znana. Natomiast istnieje ustny przekaz, opisany także w czasopiśmie z początku XX w. że obraz ten miał przypłynąć rzeką Łódką i został zatrzymany właśnie tutaj w Srebrnej. Miało to mieć miejsce około 1520 r. Obraz został umieszczony w istniejącej już drewnianej kaplicy.
Według zapisków z Kościoła Narodzenia NMP w Konstantynowie z 1891 r. oraz informacji zapisanych w sercach parafian, obraz ten ocalał w czasie pożaru tegoż kościółka 1562 r. i następnie został umieszczony w wybudowanej kaplicy modrzewiowej przez książęcy Ród Sanguszków. Po wybudowaniu kościołka murowanego obraz został przeniesiony do niego w roku 1890.
Przed tym obrazem wyproszono wiele łask w czasie panujących epidemii : pierwsza 1510 r. druga 1710-1711 i trzecia epidemia cholery w 1852 r. To w czasie tej trzeciej szczególne modły zanoszono i epidemia ustała.
W duchu dziękczynienia odprawiano później corocznie 2 lipca nabożeństwo dziękczynne.
Na początku XX w. pan Wypych z Retkini ufundował istniejące po dziś dzień żelazne schody na chór jako wotum dla Matki Bożej za dar uzdrowienia. W obecnym rozbudowanym kościele obraz ten jest szczególnie czczony. Od roku 2017 jest on uroczyście odsłaniany przy śpiewie hymnu parafii na cześć Matki Bożej. Oto jego słowa:
Hymn do Matki Bożej łaskawej
- 1. O Pełna Łaski, Arko Przymierza,
gdy Anioł Gabriel oddał Ci cześć;
w góry Judei dotrzeć zamierzasz,
aby Elżbiecie pomoc swą nieść.
Ref. Oblubienico Ducha Świętego,
wnosząca Boga na cały świat,
Uświęcaj serca ludu wiernego,
naucz nas śpiewać Magnificat. (2×)
- 2. Od wieków wielu, Niepokalana!
płaszczem opieki ochraniasz nas;
w dłoniach swych niesiesz naszego Pana
by nam królował po wieczny czas.
- 3. U tronu Boga, o Pani świata,
ponad Anioły wybrał Cię Syn;
szlak Twój niebiański z naszym się splata
Ucieczko nasza na trudne dni.
słowa : Katarzyna Wielgus, ks. Roman Piwowarczyk
muzyka : Marzena Konowalska
Od czerwca 2019 r. śpiewana jest co niedzielę przed odsłoniętym obrazem modlitwa Anioł Pański.
Obraz przysłaniający obraz Matki Bożej to obraz z końca XIX w. przedstawiający scenę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w domu św. Elżbiety w obecności św. Józefa i męża św. Elżbiety kapłana Zachariasza.